събота, 31 декември 2011 г.

Печеливши и губещи на БФБ през 2011г.





   В последните дни на всяка година винаги се правят най-разни равносметки, класации и прогнози за следващата година. След като вчера Българска фондова борса закри последната си сесия за 2011г., аз реших да проверя кои акции се представиха добре на родния пазар и кои загуби от своята стойност през тази година.

   Основният индекс SOFIX загуби 11.10% през тази година и на 30 декември затвори при 322,10 пункта. Широкият индекс BG40 отстъпи с минимален резултат, като отчита за 2011г. понижение с по-малко от един процент. Включващият акционерни дружества със специална инвестиционна цел (АДЦИД) BGREIT е единственият индекс, който е от зелената страна на финансовия резултат. Ако на 3 януари сте инвестирали 1000 лева в BGREIT, в края на годината сте имали 1182,24 лв. BGTR30, който се оказа през тази година, че по-точно отразява развитието на българския фондов пазар от SOFIX, приключва календарната година 12.85% назад. Най-новият индикатор CGIX, на дружествата с добро корпоративно управление, за малко повече от три месеца успя да потъне с 9.5%.

петък, 30 декември 2011 г.

Търгуване на USD/JPY 30.12.2011

  От няколко дена се опитвам да приложа наученото от книгата, която чета за валутната търговия и Форекс, като цяло. Днес попаднах на интересна графика на двойката USD/JPY. Ето я и нея:


Това е четири часова графика на валутната двойка долар/йена около 10 часа сутринта.

Причини за отварянето на позицията:
- оформянето на перфектен ценови канал. Японскта йена, заедно с британският паунд, които най-често попадат в такива ценови канали. Специално този, беше доста стръмен, идеално оформен с тръ върха и три дъна. Чак сега забелязвам, че неправилно съм начертал канала, като съм използвал една и съща свещ линията на съпротива и на подпрепа. Линията на съпротива трябва да започва от първата зелена свещ в тунела, но както ще видим по-късно, това няма да се окаже фатално в случая.
- 20-периодната МАЕ беше над дългосрочната 200-периодна МАЕ и имаше оформена тенденция линиите на двата индикатора да се пресекат.
- още от 22 декември започна отчетлива тенденция към поскъпване на йената спрямо долара. Това движение беше закратко коригирано с възходящото движение от рано сутринта днес, точно преди да започне и ценовия канал, но изглеждаше, че просто няма сили да продължи и очаквах продължаване на тренда.

Вход:
 - USD/JPY 77,574 . Заех късата позиция на USD/JPY при курс 77,574 йена за един долар. Продадох валутната двойка малко след като се оформи третия връх в ценовия канал и започна низходящото движение. Тук си признавам, че наредих пазарна поръчка, понеже исках да предотвратя бърз спад на котировката. Знам, че това не е най-професиолният начин да се заеме позиция понеже винаги може да стане грешка или пък някакво неочаквано бързо движение.

Цел:
- USD/JPY  77,330. Очаквах пробив на линията на подкрепа и продължаващо поскъпване на йената спрямо щатската валута. Както съм начертал и на графиката, следващото ниво на подкрепа беше 77,300, но аз реших да не рискувам да чакам всичко както до този момента да се случи "като по учебник" и сложих ордер за покупка на двойката малко над това ниво.

Стоп:
- USD/JPY  77,710. Линията на съпртива беше около 77,66, като аз приех възможността  графиката на излезе леко извън границите на ценовия канал, но пак да продължи своя тренд, затова си отпусках още 50 пипа възможна загуба. Така моята позиция беше със съотношение печалба/риск 1.72.


сряда, 7 декември 2011 г.

Каква е ролята на Китай в Световната икономика?


   

     Представете си, че полюсите на Земята изчезнат и вече не сме в състояние да определим кое е север, юг, изток или запад. Това би ни поставило в една нова и непозната ситуация. Нещо подобно се случва на планетата „Глобална икономика” в последното десетилетие. Световната икономика е в сериозна криза, Брутният вътрешен продукт на всички водещи Западни икономики се свива, безработицата и лошите кредити растат, дълговата криза се търкаля надолу като „снежна топка” без изгледи да бъде спряна преди да се разбие в стената, но има едно място където кризата не се усеща. Икономиката на Китай продължава да расте с около 9% на година, а чуждестранните инвестициите там се увеличават. Докато светът е в рецесия, то Китай продължава своя възходящ тренд.

    Азиатската държава се отвърди като водещия износител на евтини стоки за Западния свят, но днес тя е много повече от това. Китай е най-големият кредитор на водещата икономика в света - САЩ. Освен това Народната република показа, че е в състояние да влияе на глобални финансови процеси като спря поскъпването на своята парична единица спрямо долара, а тяхната парична политика беше една от предпоставките за зараждането на Балона на недвижими имоти в САЩ, чието спукване повлече цялата световна икономика. Китай е първенец по износ и на второ място по внос за 2010г., затова спокойно можем да кажем, че тяхното влияние в глобален план е голямо и ще продължава да расте