събота, 14 април 2012 г.

Бумерангът на страха се върна към пазарите


източник: http://www.stockrockandroll.com/

През първото тримесечие на годината изглеждаше, че световната икономика се нормализира и оптимизът се беше завърнал сред инвеститорите. През първите две седмици на април, обаче, несигурността се завърна бързо-бързо като бумеранг. Всички щатски, европейски и азиатски индекси спаднаха. Дау Джоунс загуби повече от 3% от стойността си от 2 април насам, лондонският FTSE 100 - 4%, DAX също накъде толкова, а японският Nikkei, въпреки, че в последния ден от работната седмица тръгна нагоре, отчита 3.5% надолу.

Причините
Ефектът от временното успокояване на икономическата кризисна обстановка около Гърция, не беше дълготраен и други проблеми се появиха на дневен ред:

- По-лоши от очакваните резултати за безработицата в САЩ
- Продължаващият спад на растежа на Китай
- Неуспешното предлагане на испански ДЦК и тревогите за рефинансирането на Италия

Първо долетяха лошите новини за трудовия пазар от другата страна на океана. Едва 120 хиляди нови работни места са открити за март, като за предния месец новоназначените на работа бяха двойно повече. Въпреки всичко тенденцията за намаляване на безработицата се запазва, нещо което явно пазарите отказват да анализират с нужното внимание.

След това отрицателните новини бяха донесени от Далечния Изток. Растежът на икономиката на Китай продължава да спада и вече е на най-ниското си ниво от 2009 година - 8.1% за първото тримесечие за 2012г. За последното тримесечие на 2011 година (Q4), БВП на Китай беше нараснало с 9%. Това също не беше неочаквано, защото колкото и вътрешното потребление да расте, то не може да компенсира фактът, че основните пазари, където Китай пласира своя износ, се намират в трудни времена. Освен това, управляващата партия продължава да налага ограничителни мерки върху кредитирането и инвестирането с едиснтвената цел да укротят "прегряващата" китайска икономика и твърде бързо растящата инфлация.


Доходност по 10-годишни ДЦК на Италия и Испания

За капак, дълговата криза влезе в заглавията в край на седмицата когато Испания успя да събере едва 2.8 млрд евро от последната емисия ДЦК. Това беше близо до дъното на предварително определения диапазон за успешно емитиране. Този песимизът беше провокиран от факта, че въпреки обявените бюджетни икономии от 27 млрд евро, това не доведе до подобряване на ситуацията с испанския дълг. Това само влоши безработицата и повлия негативно на потреблението в страната. 24% е трудоспособното намесение няма работа, което е най-високото ниво за целия Европейски съюз. Половината от населението под 25 години е без работа. И при положение, че всичко това се отнася за четвъртата по големина икономика в еврозоната, опасенията на инвеститорите се засилиха. Въпреки всичко, не трябва да се забравя, че Европейската централна банка все още има ресурс отново да се активизира и да предприема изкупуване на емитираните ДЦК, ако някоя дтржава има проблем да ги пласира на първичния пазар.

Затова всяка една от трите главни причини, поне според мен, или бяха очаквани или имат и друга гледна точка, не толкова песимистична. От тук нататък от всеки един зависи как ще погледне на тези новини и какви действия ще предприеме.


Няма коментари:

Публикуване на коментар