Вчера борсите затвориха в последния ден от месец март и смятам, че е време да направим равносметка за това какво се случи до този момент през новата година и каква насока на световната икономика беше зададена през началните три месеца на тази календарна година.
__________________________________________________________________________________
Първата седмица от 2012 година беше много разнопосочна и не успя да зададе ясна траектория на основните индекси и акции. След това обаче, оптимизмът определено властваше през първото тримесечие (Q1) на тази година, като изключение правеше периодът от няколко дни в началото на март, когато не беше ясно дали Гърция ще успее да се договори
за критичното опрощаване на повече от 70% от номиналната стойност на външния си дълг.
Европейските индекси
Немският индекс DAX спечели повече от 14% за изминалите три месеца. На графиката по-долу се вижда, че стойността на индекс плътно следваше настроенията на международните пазари.
Сравнение DAX и S&P500 през Q1 |
FTSE 100, отразяващ представянето на 100те дружества на Лондонската борса с най-голяма пазарна капитализация, имаше далеч по-лошо тримесечие и макар, че през повечето време се движеше с диапазона от 3-5% нагоре от 2ри януари, в крайна сметка загуби част от тази печалба, но все пак приключи с малко над 1% нарастване. Това беше продиктувано от спада на някои от "сините чипове" включени в изчисляването му и по-точно енергийните гиганти BP, Royal Dutch Shell и Cairn Energy.
Щатският оптимизъм
S&P500 се отнасяше по-скоро недоверчиво към нотките за съживяване на търговията и потреблението, но след втората половина на март също тръгна нагоре. В крайна сметка спечели 10% за изминалите 90 дни, резултат който е далеч от DAX, например.
NASDAQ за разлика от останалите индекси въобще нямаше колебания през Q1 и постоянно вървеше нагоре. Сериозен принос за това имат в главоломно разстящята цена на акцията на най-голямата компания на Нюйоркската борса по пазарна капитализация в момента - Apple. NASDAQ прибави 17% към стойността си през първото примесечие и достигна 1408 пункта.
Dow Jones IA не сподели добрите данни на другите два големи индекса и успя да се придвижи напред само с 6,5% до 13 212 пункта.
Българска фондова борса
Инвеститорите на БФБ бяха с далеч по-хладни очаквания и българските индекси не само, че не намериха пътят нагоре, а дори успяха да се оцветят сериозно в червено.
SOFIX и BG30, които трябва най-точно да отразяват състоянието на родната икономика, се движеха в синхрон през цялото време и затвориха на 30 март с малко под 3% загуба. Честно казано това даже е малка цифра при положение, че продължаваме да ставаме свидетели на странни неща на родната борса. Последното такова е включването на небезизвестното дружество "Енергони" в BG30. Тази компания няма никаква дейност и почти нулеви приходи, а в активната страна на нейния баланс е записана само една крупна сума на спорен патент за вятърна технология. За сметка на това обаче с нейни акции често стават сделки (основно между свързани с нейните големи акционери и мениджъри лица), които успешно увеличиха пазарната капитализация на "Енергони до над 2 млрд. лв. За сравнение около 12 млрд. лв. е пазарната капитализация на всички български публични дружества. Ново попълнение в SOFIX пък стана "Еларг фонд за земеделска земя", чиито нови акционери само броени дни преди това гласува неговото ликвидиране.
Широкият BG40, отразяващо движенията на 40те най-ликвидни дружества на БФБ, е най-потърпевш с 7,40% под стойността си от 2 януари.
Единственият печеливш индекс на БФБ беше BGREIT, който след като загуби 2/3 от стойността след началото на финансовата криза и след това три годишно лутане, сякаш най-накрая напипва правилния път. BGREIT, съставен от АДСИД и дружества за сделки с недвижими имоти, спечели впечатляващите 21.3% само за три месеца. Времето ще покаже доколко устойчив е бил този растеж. Но се очакваше сектора на земята и недвижимите имоти да тръгне нагоре, макар и плахо, след страхотния спад през 2008 година.
Няма коментари:
Публикуване на коментар