чиито първи букви от имената изписани на английски, образуват това съкращение, което впрочен не е случайно. На български "civets", означава циветки - дребен месояден бозайник, който обаче може да преработка кафеените ядки в стомаха си и да ги превръща във високоценено вид кафе.
Само времето ще покаже колко точни в прогнозата си ще се окажат от HSBC. Южна Африка беше присъединена към BRIC, макар и да няма потенциала на останалите четири държави. Турция върви по пътя на растежа и отварянето на своите пазари, но там пък религиозните правила и догми може да се окажат препъни камък. Египет все още не може да стъпи на краката си след "Арабската пролет" и едвали скоро някой инвеститор би вложил парите си там. Виетнам все още се приема като по-евтината алтернатива за работна ръка от Китай и нищо повече. Индонезия има голямо население, но политиците не са показали, че могат да превърнат страната в наистина силна икономика. И стигаме до Колумбия, която на пръв поглед незнайно защо влиза в тази група. Третата по-големина икономика в Южна Америка има своя потенциал, но въпрос на икономически капацитет у властимащите и възможност за справяне с вътрешните проблеми ще дадат отговора дали Богота може да се предвижи по-напред от сегашната си 28-ма позиция сред икономиките в света.
![]() |
Снимка от мината за въглища Керейон, Ла Гуахира |
Природата е дала немалко на Колумбия. Страна в момента добива по 1 млн барела петрол на ден и се нарежда на 7-мо място сред вносителите на петрол в САЩ. Правителството има амбиции през 2015 година държавата да добива от земните недра с 50% повече от "черното злато" в сравнение със сегашните нива, което ще я постави по-напред от някои от текущите членове на ОПЕК. По същото време властите в странaта целят в Колумбия да се добиват по 100 млн тона въглища на година, почти всичките от тях ще се изнасят. Това е далеч от обема, който успяват да постигнат лидерите САЩ и Русия, но й територията на южноамериканскта страна е далеч по-малка. Специалистите в сферата твърдят, че ще има търсене от Канада и Индия за колумбийските въглища. В страната има и още доста видове полезни изкопаеми и енергийни ресурси, но в по-малки количества. Като природни ресурси са на задоволително ниво.
![]() |
384-метров ескалатор в беден квартал в Меделин |
Самата обстановка в страната обаче не е розова. През май 2010 излезе доклад според, който почти половината от 46-милионното население живее под прага на бедност. Това е един от най-високите показатели за цяла Южна Америка. Бразилия беше в същото положение преди десетилетие, но с решителността на бившия президент Лула да Силва и неговия приемник Дилма Русеф, страната прави големи крачки към смегчаване на този проблем. Колумбия трябва да поеме по този път, иначе няма как да се оформи средната класа, гръбнакът на всяка една развита икономика. Властите определено имат прогрес, но не достатъчен. Преди десет години 55% от населението беше определяно като бедно, сега то е 42-43%. Но имат държави като Перу и Венецуела, които се справят далеч по-добре.
В същото време полицията продължава тежката битка с наркокартелите, които се ширят из цялата държава и подкопават устоите на властта. Това поражда и една ненапълно спокойна обстановка и липса на стабилност в страната. Решаването на тези два проблема биха поставили Колумбия на една по-солидна основа за по-нататъчен растеж и развитие.
Във външната си политика Богота е ориентирана към партньорство с най-голямата икономика САЩ. Колумбия внася най-много храна и селскостопански култури от САЩ. 32.5 % от експорта и 28% от вноса се формират от търговските взаемоотношения със Щатите. 17% от износа на страната отива за Венецуела. Въпреки това взаемоотношенията с Каракас понякога са сложни. Преди два века Колумбия и Венецуела са били една държава, а днес имат както икономическо сътрудничество, така и често обтегнати политически отношения, което е една потенциална заплаха за инвестициите в страната.
Макроикономическите показатели показват противоречиви сигнали. Страната е на 28-мо място по БВП ($467 млрд за 2011г.), но по-важното е, че на глава от населението се падат едва $10 100 за изминалата година. Това показва, че населението, в което преобладават младите и трудоспособни хора, има още много потенциал за разгръщане. В същото време обаче Богота не успява да изплува така бързо от икономическата криза като някои други държави. С ръст от едва 4,90% за 2011, те заемат 80-то място в света. Това е високи ставки в сравнение с положението в Европа например, но Колумбия има да наваксва, така че това едвали е критерий, който да следват. Безработицата е около 11%, а нормалите нива са около 4-5%, така че два пъти над стабилните нива. Инфлацията е 3.54% на годишна база, а графиката показва, че властите са успели да се справят с високата инфлация още преди кризата да настъпи, което е добра новина. Въпросът е как да се излезе от трудната ситуация в момента. Държавата не може да се каже, че има фискални проблеми - държавният дълг е 45.60% от БВП, което според мен е едно здравословно ниво.
![]() |
Сградата на борсата в Богота |
Фондовият пазар винаги е бил "огледало" на икономиката и държавата като цяло. До 2001 година имаше три отделни борси в Колумбия, но тогава се взе решение те да се обединяват в една, базирана в столицата Богота. Въпреки това ликдивността и дълбочината на пазара не е голяма и това се отразява на интереса на местните и чужди инвеститори. От края на 2011г. започна усилено да се говори за унифициране на борсите в Перу, Чили и Колумбия, което ще направи търговията между борсите в трите държави много по-лесна, ще отвори възможност на инвеститорите лесно да търгуват на още два сходни на колумбийския пазар и всичко това в името именно на по-голяма ликвидност на колумбийските книжа и повече участници на пазара. Шест компании предлагат дори да се търгува по Интернет.
Към момента има два EFT-а, които следят развитието на икономиката на страната. Първият е Global X/InterBolsa FTSE Colombia 20 (GXG), който съществува от началото на 2009г. и е базиран на 20 от най-големите компании в държавата. Вторият е сравнително по-млад, едва на няколко месеца - COLX, основан от Van Eck Global, която вече сформира други подобни ETF-и за развиващи се пазари. COLX обхваща около 30 компании, листвани на Колумбийската фондова борса, и формиращи поне 50% от своя приход от дейност в държавата. Корелацията между двата ETF-а е много голяма, затова е въпрос на лична преценка кой от двата е по-точен за отразяване развитието на местната икономика.
За момента проблемите през Колумбия изглежда много сериозни. Властта не може да останови ред в някои части от собствената си територия, бедността изглежда далеч от изкореняването си. В същото време богатите природни ресурси, достъпът до големи пазари като САЩ, Мексико, Бразилия и Аржентина ще спомогне за развитието на Богота. Истината е, че през Колумбия има още дълъг път преди да стане значима икономическа сила. Инвестициите на местния капиталов пазар могат да бъдат осъществени при желание, но засега изглеждат като екзотика.
Няма коментари:
Публикуване на коментар