понеделник, 16 април 2012 г.

FIAT продължава да става все по-малко италианска



Днес официално откри врати новия завод на FIAT в Сърбия, в който ще се произвеждат около 160 хиляди автомобила годишно, от модела FIAT 500 L. С това компанията само затвърждава тенденцията на съкращаване на работни места в своята родина Италия и прехвърлянето им в други държави, където разходите за труд и данъците са значително по-ниски.

Целият проект се оценява на внушителните над 1 млрд евро, което поставя този завод на първо място сред инвестициите не само в Сърбия от няколко десетилетия насам,

събота, 14 април 2012 г.

Бумерангът на страха се върна към пазарите


източник: http://www.stockrockandroll.com/

През първото тримесечие на годината изглеждаше, че световната икономика се нормализира и оптимизът се беше завърнал сред инвеститорите. През първите две седмици на април, обаче, несигурността се завърна бързо-бързо като бумеранг. Всички щатски, европейски и азиатски индекси спаднаха. Дау Джоунс загуби повече от 3% от стойността си от 2 април насам, лондонският FTSE 100 - 4%, DAX също накъде толкова, а японският Nikkei, въпреки, че в последния ден от работната седмица тръгна нагоре, отчита 3.5% надолу.

събота, 31 март 2012 г.

Обзор на първото тримесечие през 2012 година




Вчера борсите затвориха в последния ден от месец март и смятам, че е време да направим равносметка за това какво се случи до този момент през новата година и каква насока на световната икономика беше зададена през началните три месеца на тази календарна година.
__________________________________________________________________________________

  Първата седмица от 2012 година беше много разнопосочна и не успя да зададе ясна траектория на основните индекси и акции. След това обаче, оптимизмът определено властваше през първото тримесечие (Q1) на тази година, като изключение правеше периодът от няколко дни в началото на март, когато не беше ясно дали Гърция ще успее да се договори

сряда, 21 март 2012 г.

Apple: След решението за изплащане на дивиденти

Изпълнителният директор на Apple Тим Кук

   Наскоро писах какво е мнението ми за акциите на Apple. Тогава се опитах да си отговоря на въпроса "Къде е таванът за акциите на Apple?". Сега изглежда, че този отговор е далеч от реалността предвид последните новини, които излязоха от централата на компанията в Купертино, за използването на колосалните парични средства в сметките на компанията в размер на почти 98 млрд. долара и начинът, по който ще повлияят на пазарите.

   Спекулациите от поседните дни около технологичния гигант се потвърдиха и от изявленията станаха ясни две неща:

четвъртък, 15 март 2012 г.

Хранителните ресурси и новият вид инвестиции

 


В този блог се опитвам да давам своя поглед върху нещата случващи се на международните капиталови пазари. Този път обаче ще обърна внимание на нещо, което е встрани от тази сфера. Темата ме развълнува, защото забелязвам как държави, с голям положителен баланс по търговския баланс, но бедни на хранителни ресурси, започват да търсят решение на този проблем извън пределите на своите територии. Това става чрез вземане под аренда или направо купуване на земя от друга суверенна държава.
_________________________________________________________________________________

  Утре трябва да завърши тридневното посещение на премиера Борисов, седем министри, кмета на София и 107 български фирми в Катар. В емирството те трябваше да се срещнат с хора от властта и местни бизнесмени за развиване на икономическите отношения между двете страна. Вместо това се получи конфузната ситуация - нито един катарски бизнесмен да не се появи на бизнес форума, специално организиран по повод по визитата на родния бизнес.

  Дали това е резултат от слаб маркетинг от наша страна или

неделя, 4 март 2012 г.

Къде е таванът за акциите на Apple?


                                                                      

 От началото на тази година акциите на технологичната компания Apple растат главоломно. В първия ден на борсовата търговия, книжата на американското дружество се търгуваха за около $420, а сега цената е над $540. С други думи само за два месеца и няколко дни, пазарната капитализация на компанията се е увеличила с 28,6%. Но къде всъщност е таванът на цената, съобразявай се с макроикономическата обстановка и процесите в самата компания.

Откъде идва този скок на акциите?

Графика с цената на акциите на Apple в последните години
В края на януари Apple изнесе резултати за нетни приходи от 13,06 млрд. долара за последното тримесечие на 2011г. Това е почти двойно повече от приходите за същия период година по-рано. Освен това продажбите на компанията са нараснали с цели 73%. Това не е нещо изненадващо, дори и когато вече я няма магнетичната и знаменателна фигура на Стив Джобс, защото максимата казва, че всеки добър мениджър така изгражда своята компания, че липсата му да не се усети в продължение на шест месеца. Новите модели на смартфона iPhone 4S и на таблета iPad 2 са една от основните причини за повивеното търсене на книжата на Apple. Появиха се информации и за "революционен телевизор",

понеделник, 27 февруари 2012 г.

Впечатления от "MySuccess.bg 2012 – Аз искам. Аз мога!"

Източник: http://www.enterprise.bg/blog-news/pwc/
   В събота , в София, се проведе бизнес форум "MySuccess.bg 2012 – Аз искам. Аз мога!". Организатори бяха Списание ENTERPRISE в партньорство със CEED Bulgaria (Център за предприемачество и управленско развитие). За моя радост, аз успях да присъствам на това събитие и в следващите редове ще се опитам да ви резюмират форума.

    Целта беше студентните да разберат какво е да си мениджър в голяма мултинационална компания, оперираща в България, с какви проблеми се сблъскват в работния процес, какъв път са извървяли за да стигнат до позицията, която заемат в момента и не на последно място, да ни мотивират нас - младите хора, да не спираме да се осъвършенстваме, развиваме и творим нови идеи.

вторник, 21 февруари 2012 г.

Тата Мотърс възроди й себе си покрай Ягуар Ленд Роувър



   Когато през 2008г. индийската автомобилна компания Тата Мотърс придоби британските марки Ягуар и Ленд Роувър от Форд за 2.3 млрд долара, малцина са били тези, които вярваха в успеха на азиатската група. Самата сделка имаше и своя символичен характер за ситуацията в света - компания от бившата британска колония купува едни от емблемите на автомобилостроенето на своя колонизатор. Иначе причините за скептицизма се обосноваваха с финансовата криза започваше да набира скорост, а само три месеца по-късно Леман Брадърс обявиха фалит. Очакванията бяха двата основни пазара на марките - Европа и Семерна Америка, да навлязат в период на икономически застой, което да доведе до свито търсене на автомобили. Освен това Тата Мотърс беше известна основно с производството на "най-евтината кола в света", а сега щеше да се захване с две от луксозните марки, не само в Британия, но и в цял свят.

четвъртък, 9 февруари 2012 г.

Колумбия между големите очаквания и наркобароните


  Когато целият свят гледа към държавите от BRIC и им преписва бъдещи успехи на икономическото поле към 2050 година, британската банка HSBC гледа още по-надалеч. През 2009 година, на една конференция през Хонгконгската търговска камара, президентът на банката Майкъл Джорджигън употреби акронима CIVETS. С него той обозначи една група държави, които според него ще са следващата вълна икономики, които ще имат сериозен растеж до средата на ХХI век. Това са Колумбия, Индонезия, Виетнам, Египет, Турция и Южна Африка,

събота, 28 януари 2012 г.

Кога трябва да се пенсионират работещите?

 

В момента публичните компании оповестяват една след друга своите финансови отчети. Но аз исках да ви занимая с една тема, която сега остава на по-заден план покрай всичко друго, което става в България, а именно - пенсионната реформа на правителството. Това една от чувствителните теми за всеки един гражданин, затова всяка промяна в действащата система трябва да се следи и анализира под лупа. А поредната идея за изменение на пенсионната система повдига все по-сериозно въпроса дали наистина това е правилният път.
__________________________________________________________________________________

  Малко са нещата, които могат да развълнуват целия български народ и едно от тях е пенсионната възраст и свързаните промени в нея. Ако всичко е нормално, все някокога ще настъпи денят, в който работникът ще се пенсиора и някой друг ще трябва да осигурява неговите доходи. В световен мащаб се забелязва съвсем ясна тенденция към „отлагане” настъпването на този ден. Възрастовата граница се повишава плавно, като правителствата отказват да приемат недостатъците на своите пенсионни системи.

петък, 6 януари 2012 г.

Пазарът не прощава и на интернет компаниите


   В последните две години станахме свидетели как борсовите играчи се водят повече от слухове, емоции и предположения, отколкото от "здрав разум" и реална обстановка в икономиката. Въпреки това, пазарът бързо показа, че е успял по достойство да оцени акциите от първични публични предлагания (IPO-та) на големи интернет компании, които станаха факт през 2011г  - LinkedIn през май и на Groupon  и Zynga в края на календарната година.

  Дебютът и на трите компании се очакваше с голям интерес и беше като генерална репетиция преди IPO-то на Facebook през 2012г. Характерно и за трите компании беше фактът, че в началото на своето публично предлагане те записаха възходящо движение, който обаче не продължи повече от няколко седмици. И това беше по-скоро очаквано, защото резултатите от дейността на тези компании, бизнес моделите им и самата обстановка в и около тях ги прави повече рискови и непредсказуеми, отколкото потенциални за растеж.


   Трите компании макар и да са базирани в Интернет, по своята дейност са доста различни една от друга, затова според мен е нужно да се разгледат поотделно. И така ,нека да започнем по хронологичен ред в зависимост от техните IPO-та: